Baza wiedzy
Przy podejmowaniu decyzji związanej z zakupem testerów i symulatorów firmy Datrend można porównuje zysk lub stratę z inwestycji w stosunku do jej kosztu.
Warto skorzystać z zaproponowanej formuły wyliczenia przed podjęciem decyzji o zakupie urządzeń testujących sprzęt medyczny.
Wyliczenie wskaźnika pozwala ocenić opłacalność zakupu, bazując na rzeczywistych danych.
W prosty sposób można się również dowiedzieć po jakim czasie inwestycja się zwróci (zyski przekroczą koszt inwestycji) w Twojej placówce medycznej lub firmie serwisowej. Z wyliczeń placówek medycznych wynika, że inwestycja taka zwraca się średnio w ciągu maksymalnie 3 lat.
Kliknij poniższy link exel i wypełnij żółte pola
Przez lata analizatory bezpieczeństwa elektrycznego stały się instrumentem „obowiązkowym” dla większości profesjonalistów w dziedzinie produkcji, serwisu i konserwacji elektrycznego sprzętu medycznego.
Większość producentów ma procedury konserwacji zapobiegawczej, które obejmują testy bezpieczeństwa elektrycznego zgodnie z normami międzynarodowymi, takimi jak IEC 60601, IEC62353, NFPA-99 i tak dalej. Na co dzień, inżynierowie terenowi i technicy pracujący dla producentów, firm usługowych i w oddziałach inżynierii biomedycznej w szpitalach wykonują testy bezpieczeństwa elektrycznego zgodnie z zaleceniami producentów lub na podstawie doświadczenia i własnych protokołów badań.
Przy tak dużym wykorzystaniu analizatorów bezpieczeństwa elektrycznego musimy zadać bardzo ważne pytanie:
Jak możesz upewnić się, że Twój ESA działa prawidłowo?
Większość użytkowników ESA co roku wysyła swoje analizatory do kalibracji. Odbierając urządzenia z powrotem ze świadectwem wzorcowania traktowanym jako „gwarancja”, że urządzenie wykonuje pomiary w zakresie limitów określonych przez producenta, w wyniku czego można go używać przez kolejne 12 miesięcy lub do dnia, gdy kalibracja jest ponownie wymagana.
Jest to typowa praktyka biznesowa, ale nie jest to dokładny sposób, w jaki należy rozumieć ten proces. W typowym procesie kalibracji możemy rozważyć następujące kwestie:
Coroczna kalibracja analizatora bezpieczeństwa elektrycznego polega na sprawdzeniu, czy w danym dniu (data kalibracji), urządzenie może wykonać pomiary w granicach określonych przez producenta. Jeśli się powiedzie, wydawane jest świadectwo kalibracji, w którym na ten dzień ESA jest zgodny ze specyfikacjami technicznymi producenta.
Od tego momentu producenci, firmy usługowe, inżynierowie biomedyczni w szpitalach mogą potwierdzić, że wszystkie testy przeprowadzone wcześniej przez ESA są ważne, ale nie ma gwarancji, że przyszłe testy będą ważne do zakończenia następnej kalibracji prze ESA.
Wyobraźmy sobie taką potencjalną sytuację:
Uszkodzony obwód wewnętrzny ESA do pomiaru upływu prądu. Pomiary upływu prądu pokazują „0 µAmp”. Jest to interpretowane przez ESA jako „Pozytywny wynik”, ponieważ „0 µAmp” jest niższe niż limity IEC.
Mamy tutaj wynik „Pozytywny” z wadliwym ESA!!!
Podczas następnej kalibracji urządzenie z pewnością ulegnie awarii i będzie wymagać naprawy.
Może to mieć poważne konsekwencje:
- Wszystkie testy wykonane przed kolejną kalibracją są teraz kwestionowane. Kiedy jednostka uległa awarii? Jak długo?
- Czy sprzęt testowany przy użyciu uszkodzonego ESA w tym okresie będzie zagrażał bezpieczeństwu pacjentów?
Jak możemy uniknąć ryzyka wykonania nieważnych lub błędnych testów z ESA?
Możliwym rozwiązaniem ograniczającym to ryzyko jest regularne przeprowadzanie weryfikacji ESA.
Analizatory bezpieczeństwa elektrycznego Datrend (vPad-Rugged 2 i vPad-ES 2), na rynku ESA mają unikalną funkcję, aby umożliwić użytkownikom sprawdzenie czy analizator wykonuje pomiary zgodnie ze specyfikacjami producenta.
Wiedząc, że test ESA obejmuje pomiary impedancji uziemienia ochronnego (w mΩ) dla elektrycznego sprzętu medycznego klasy I i prądu upływowego (w µAmp), Datrend vPad-Rugged 2 i vPad-ES 2 mają następujące punkty testowe wbudowane w urządzenie:
- Wartość odniesienia impedancji 1 Ω
- Odniesienie prądu upływu 100 µAmp
Podłączenie jest bardzo proste i bardzo mało czasu zajmuje podłączenie obwodów pomiarowych vPad-Rugged 2 lub vPad-ES 2 do punktów testowych i zweryfikowanie wyników.
W procesie kontroli jakości użytkownicy vPad-Rugged 2 / ES 2 firmy Datrend mogą z łatwością dodać weryfikację ESA codziennie, co tydzień, co miesiąc lub w odstępach czasu określonych przez organizację. Te wyniki weryfikacji można wykorzystać podczas audytu, aby udowodnić, że ESA jest regularnie weryfikowany i corocznie kalibrowany, aby upewnić się, że testy przeprowadzane między tymi weryfikacjami są ważne i dokładne.
Jest to środek ostrożności i z pewnością ma sens rozważenie go przy testach bezpieczeństwa elektrycznego, a jeśli wykryto problemy, może to zaoszczędzić znaczną ilość czasu i zasobów twojej firmy.
Do następnego razu bądź skuteczny i bezpieczny.
Z biegiem lat, Analizatory Bezpieczeństwa Elektrycznego stały się analizatorami „must have” dla większości profesjonalistów w dziedzinie produkcji serwisu i konserwacji elektrycznego sprzętu medycznego.
Większość producentów stosuje procedury konserwacji zapobiegawczej, które obejmują testy bezpieczeństwa elektrycznego zgodnie z międzynarodowymi normami, takimi jak IEC 60601 lub IEC62353.
Inżynierowie i technicy terenowi Producentów, Firm Serwisowych i Oddziałów Biomedycznych w Szpitalach na co dzień wykonują badania bezpieczeństwa elektrycznego zgodnie z zaleceniami producentów lub w oparciu o własne protokoły badań i doświadczenie.
Przy tak dużym wykorzystaniu analizatorów bezpieczeństwa elektrycznego pojawia się bardzo ważne pytanie:
Skąd możesz mieć pewność, że Twój Analizator działa dobrze?
Większość użytkowników analizatorów corocznie wysyła swoje analizatory do kalibracji. Odebranie urządzenia ze świadectwem wzorcowania jest traktowane jako „gwarancja”, że urządzenie wykonuje pomiary w granicach określonych przez producenta i w rezultacie może być użytkowane przez kolejne 12 miesięcy lub do czasu
ponownej kalibracji.
Jest to typowa praktyka biznesowa, ale nie do końca tak należy rozumieć ten proces.
W procesie kalibracji możemy rozważyć następujące kwestie:
Coroczna kalibracja analizatora bezpieczeństwa elektrycznego ma na celu sprawdzenie, czy w określonym dniu (w dacie kalibracji) urządzenie może wykonać pomiary w granicach określonych przez producenta. Jeśli się powiedzie, wydawane jest świadectwo kalibracji stwierdzające, że w tym określonym dniu analizator jest zgodny ze specyfikacjami technicznymi producenta i może być użytkowany .
Od tego momentu producenci, firmy usługowej, działy biomedyczne w szpitalach mogą walidować wszystkie testy wykonane wcześniej przez analizator, ale nie ma możliwości, aby mieć pewność, że przyszłe testy będą ważne do następnej kalibracji analizatora.
Wyobraź sobie następującą potencjalną sytuację:
Wewnętrzny obwód analizatora do pomiaru upływu prądu jest uszkodzony.
Pomiar prądu upływu wynosi „0 μAmp”.
Jest to interpretowane przez analizator jako „Wynik pozytywny”, ponieważ „0 μAmp” jest niższe niż limity IEC.
To, co tutaj mamy, to wynik „Pomyślny” z uszkodzonym analizatorem!!!
Podczas następnej kalibracji awaria zostanie wykryta i urządzenie z pewnością będzie wymagało naprawy.
Może to mieć inne poważne konsekwencje:
- Kwestionowane są teraz wszystkie testy wykonane przed następną kalibracją.
- Sprzęt testowany przy użyciu zepsutego analizatora czy będzie zagrażał bezpieczeństwu pacjenta?
Jak możemy uniknąć ryzyka wykonywania nieważnych lub błędnych testów za pomocą analizatora przez długi czas?
Możliwą odpowiedzią na to pytanie jest regularne przeprowadzanie weryfikacji analizatora. Analizator bezpieczeństwa elektrycznego Datrend, vPad-Rugged 2 / vPad-ES 2, posiada unikalną na rynku analizatorów funkcję pozwalającą użytkownikowi na samodzielne sprawdzenie czy analizator wykonuje pomiary zgodnie ze specyfikacjami producenta.
Wiedząc, że test analizatora obejmuje pomiary ochronnej impedancji uziemienia (w mΩ) i prądu upływu (w μAmp), Datrend vPad-Rugged 2 / ES 2 ma następujące punkty testowe wbudowane w urządzenie:
– Odniesienie prądu upływu 100 μAmp
– Odniesienie impedancji 1Ω
Podłączenie obwodów pomiarowych vPad-Rugged 2 do 2 punktów testowych i zweryfikowanie wyników jest bardzo proste i zajmuje bardzo mało czasu:
W procesie zapewniania jakości użytkownicy Datrend vPad-Rugged 2 mogą łatwo dodawać weryfikację analizatora każdego dnia, tygodnia, miesiąca lub kwartału według własnego uznania. Wyniki weryfikacji można wykorzystać, w przypadku audytu, do udowodnienia, że analizator jest regularnie weryfikowany i corocznie kalibrowany w celu zapewnienia, że testy wykonywane pomiędzy tymi weryfikacjami są ważne i wiarygodne.
vPad Rugged 2 ma wbudowaną weryfikację, która jest przydatna, aby zapewnić, że testy bezpieczeństwa są
dokładne a pomiar uziemienia ochronnego i prądu upływu jest prawidłowy. Wykrycie niezgodności testera ze
specyfikacją może oszczędzić czas i zasoby Twojej firmy.
Bądź wydajny i bądź bezpieczny.
Laurent Olivier
Dyrektor Rozwoju Biznesu
Diatermie to urządzenia medyczne, które stale ewoluują dziękinowym innowacyjnym trybom stosowanym w chirurgii. Aby zapewnić bezpieczeństwo personelowi medycznemu i pacjentom, procedury konserwacji zapobiegawczej również ewoluują i dostosowują się do nowych technologii diatermii.
Zespoły biomedyczne producentów, firm usługowych i szpitali wymagają dokładnego i wydajnego analizatora ESU diatermii do wykonywania takich procedur.
Obecnie istnieją pewne procedury testowania diatermii, które wymagają od inżynierów rejestrowania odczytów napięcia szczytowego (Vpeak) na wyjściach cięcia lub koagulacji i porównywania ich z limitami podanymi przez producentów.
Niektóre analizatory diatermii dostępne na rynku mierzą tylko napięcia międzyszczytowe (Vpeak-to-peak). Należy dokonać. starannego wyboru analizatora diatermii, aby zapewnić prawidłowe przeprowadzenie wymaganych przez producentów testów.
Rysunek 1: Wyświetlacz pokazany przez konkurencyjny analizator diatermii; Vpeak-to-peak jest oznaczony jako VoltagePkPk.
„Vpeak-to-peak” to całkowite napięcie między ujemnym i dodatnim szczytem, podczas gdy „Vpeak” to napięcie między linią zerowego napięcia a największym szczytem sygnału, które może znajdować się na dodatniej lub ujemnej części krzywej.
Poniższy rysunek pokazuje różnicę między „Vpeak” i „Vpeak-to-peak”:
Rysunek 2: Vpeak vs Vpeak-to-peak dla asymetrycznej fali sinusoidalnej
Historia symetrycznych lub asymetrycznych przebiegów diatermii.
Musimy wziąć pod uwagę, że przebiegi wyjściowe diatermii mogą być symetryczne lub asymetryczne.
W przypadku symetrycznych przebiegów wyjściowych, analizatory diatermii mogą uzyskać Vpeak testowanej diatermii, mierząc napięcie Vpeak-peak i dzieląc wynik przez 2. Alternatywnie, analizator może po prostu wyświetlić pomiar Vpeak-peak, a następnie inżynier może ręcznie obliczyć wartość Vpeak.
Jednak w przypadku asymetrycznych przebiegów wyjściowych powyższa metoda dałaby błędne wyniki i należy jej unikać.
Prawidłowym sposobem pomiaru Vpeak dla przebiegów asymetrycznych jest pomiar tylko największej dodatniej lub ujemnej części przebiegu wyjściowego (w zależności od tego, która jest większa).
Analizator diatermii vPad-RF ESU firmy Datrend mierzy zarówno Vpeak-to-peak, jak i Vpeak niezależnie, ponieważ wartości te mogą nie być ze sobą powiązane.
Na uchwyconym poniżej wyświetlaczu vPad-RF możemy łatwo zauważyć, że przebieg diatermii jest asymetryczny i zgodnie z oczekiwaniami pomiar Vpeak nie odpowiada połowie wartości Vpeak-to-peak.
Rysunek 3: Zrzut ekranu aplikacji vPad-RF wyświetlającej przebieg ESU.
Przebiegi wyjściowe wielu nowoczesnych diatermii są asymetryczne. Pomiar tych przebiegów jest bardziej złożony i wymaga specjalnych rozważań.
W takich przypadkach „łatwa metoda”, w której mierzymy napięcie międzyszczytowe i dzielimy wynik przez 2 (jak w przypadku symetrycznego przebiegu wyjściowego), po prostu się nie sprawdzi. Może znacznie zaniżać wartości Vpeak.
To duży błąd, który popełniamy, gdy próbujesz próbujemy przetestować diatermię, aby upewnić się, że spełnia założone wymagania bezpieczeństwa. Inżynier może potwierdzać, że diatermia jest zgodna ze specyfikacjami i zakwalifikować urządzenie do użytku, podczas gdy w rzeczywistości urządzenie może nie spełniać wymagań producenta i naraziłoby narazić na ryzyko bezpieczeństwo pacjenta.
Historia dokładności
Musimy również wziąć pod uwagę zdolność analizatora diatermii do określenia napięcia.
Dokładność analizatora diatermii vPad-RF firmy Datrend wynosi ±(1% +10V) dla pomiarów Vpeak, ale należy pamiętać, że inne testery diatermii mogą mieć ±(10% +50V)!
Oznacza to, że test przy 2500 V i użyciu innych testerów diatermii może być niedokładny nawet do 300 V (co stanowi. 10% 2500 V plus 50 V). Przy 250V takie testery mogą być niedokładne do 75V (co stanowi 10% 250V plus 50V). Czy dopuszczalny jest pomiar wysokiego napięcia z 12% błędem (2500V ±300V)? Czy dopuszczalne jest mierzenie niższych napięć z 30% błędem (250V ±75V)? Musisz zastanowić się, czego wymaga producent diatermii aby zapewnić dokładne pomiary.
Porównaj to z analizatorem diatermii vPad-RF firmy Datrend: przy 2500V błąd wynosi poniżej 1,5% (lub ±35V); a przy 250 V błąd wynosi tylko 5% (lub
± 12,5 V).
Jak więc mierzy się Vpeak?
Istnieją dwie metody pomiaru Vpeak:
Pierwsza metoda wykorzystuje oscyloskop i ręczne przechwycenie sygnału wyjściowego. Ten przebieg można następnie zmierzyć za pomocą kursorów umieszczonych w najwyższym lub najniższym punkcie, aby zmierzyć Vpeak w odniesieniu do linii zerowej napięcia.
Wymaga to dobrego oscyloskopu, ale co ważniejsze, musimy docenić, że wyjście diatermii nie jest uziemione, więc nie powinniśmy uziemiać powrotu pacjenta lub neutralnego wyjścia diatermii do oscyloskopu. Zdecydowana większość nowoczesnych diatermii to typ F elektrod. Dlatego potrzebujemy pływającego interfejsu, a przy tak wysokich napięciach, jak i wysokich częstotliwościach, musi to być sonda oscyloskopu różnicowego o najwyższej wydajności i bezpieczeństwie.
Takie sondy wysokonapięciowe istnieją, ale mają wysoką cenę około 3500 USD, co znacznie zwiększa koszt sprzętu wymaganego do prawidłowego przeprowadzenia testu.
Druga metoda opiera się na wewnętrznych działaniach analizatora diatermii w celu określenia Vpeak. Niektórzy potrafią dokonać tego pomiaru, niektórzy nie, niektórzy wykonują go poprawnie, inni nie.
Rozpatrzmy następujący przypadek. Musimy wyznaczyć napięcie z rezystancji i prądu (ponieważ większość nowoczesnych analizatorów diatermii mierzy prąd, a nie napięcie). Prawo Ohma, V = I x R, może być pomocne w wyznaczeniu napięcia.
Ale przy typowej częstotliwości pracy diatermii 450kHz, charakterystyka częstotliwości radiowej obciążenia może spowodować więcej komplikacji!
Obciążenie przy DC wynosi „X” Ω, ale przy 450 KHz możemy już nie mieć do czynienia z rezystancją, ale z impedancją (Z).
Powoduje to różnorodne efekty; i może utrudnić uzyskanie dokładnych odczytów. Obciążenie przy 450 KHz może wynosić „X” Ω +/- jakaś inna „rezystancja”, która może być reaktancją pojemnościową lub indukcyjną.
Zatem V = I x Z, a nie R.
I pamiętaj… Z zmienia się z częstotliwością.
Wyzwanie na tym się nie kończy, ponieważ przyłożenie 2500V @ 450kHz do analizatora diatermii może spowodować inne efekty. Analizator musi być prawidłowo zaprojektowany, aby bezpiecznie wytrzymać wysoką moc i wysokie napięcie, które może wytwarzać diatermia, jednocześnie. chroniąc wrażliwe obwody pomiarowe wewnątrz analizatora.
W Datrend Systems bardzo dokładnie rozważyliśmy te wyzwania.
Datrend zaprojektował specjalne narzędzie testowe, które uwzględnia wysokie napięcie, a także impedancję
obwodu testowego. Dzięki temu narzędziu vPad-RF prawidłowo mierzy Vpeak, dzięki czemu możesz z
pewnością potwierdzić, że nowoczesny nowoczesna diatermia, którą testujesz, działa poprawnie i
bezpiecznie.
Narzędzie testowe Datrend zmniejsza koszt wymaganego specjalnego wyposażenia do ułamka ceny sondy oscyloskopu różnicowego wysokiego napięcia. Cały pakiet jest tańszy i daje dokładniejsze wyniki niż jakikolwiek inny analizator na rynku.
Kliknij tutaj aby dowiedzieć się więcej o vPad-RF.
vPad-RF to tylko jeden z nowoczesnych analizatorów dostępnych w Datrend Systems,
Z biegiem lat, Analizatory Bezpieczeństwa Elektrycznego stały się urządzeniami „must have” dla większości profesjonalistów w dziedzinie produkcji, serwisu i konserwacji elektrycznego sprzętu medycznego.
Większość producentów stosuje procedury konserwacji zapobiegawczej, które obejmują testy bezpieczeństwa elektrycznego zgodnie z międzynarodowymi normami, takimi jak IEC 60601 lub IEC62353.
Regularna procedura testowa dla uziemionych elektrycznych urządzeń medycznych obejmuje pomiar rezystancji uziemienia.
Istnieje duża liczba urządzeń medycznych, których dotyczy ten test rezystancji uziemienia, od małych urządzeń medycznych klasy I (monitory/defibrylatory/jednostki chirurgiczne…) po zainstalowane na stałe urządzenia medyczne (skanery/IRM/radioterapia…..).
Przy tak dużej różnorodności połączeń uziemienia sprzętu medycznego……
Czy na pewno dokonałeś właściwego pomiaru?
Zgodnie z normami IEC wartości rezystancji uziemienia bardzo małe (poniżej jednego oma). Zobacz limity poniżej;
Standard IEC 62353:
Sprzęt z odłączanym przewodem zasilającym: testowany z podłączonym przewodem zasilającym – 0,3Ω
Sprzęt z odłączanym przewodem zasilającym: przewód odłączony; pomiar od obudowy do zacisku uziemienia wejścia sieciowego EUT – 0,2Ω
Sprzęt zasilany z gniazdka dodatkowego chronionego bezpiecznikiem różnicowym: pomiar od obudowy do uziemienia głównego zasilania sieciowego – 0,5Ω
Standard IEC 60601:
Sprzęt z odłączanym przewodem zasilającym: przewód odłączony; pomiar od obudowy do zacisku uziemienia wejścia sieciowego – 0,1Ω
Standard IEC 61010:
Sprzęt z odłączanym przewodem zasilającym: przewód odłączony; pomiar od obudowy do zacisku uziemienia wejścia sieciowego – 0,1Ω
Standard NFPA 99:
Sprzęt z odłączanym przewodem zasilającym: testowane z podłączonym przewodem – 0,5Ω
Pierwszym aspektem jest to, jak dobrze wiadomo, że zwykła technika 2-przewodowa nie może dokładnie zmierzyć tak niskiej impedancji. Drugim aspektem do rozważenia jest długość i przekrój kabli użytych do pomiaru, który ma wpływ na wyniki.
Załóżmy, że chcielibyśmy zmierzyć rezystancję sprzętu medycznego znajdującego się w znacznej odległości od naszego analizatora bezpieczeństwa elektrycznego. W większości przypadków dotyczy to urządzeń medycznych zainstalowanych na stałe, które znajdują się daleko od szafy zasilającej.
Taki scenariusz jest problematyczny, ponieważ Analizator Bezpieczeństwa mierzy całą rezystancję w pętli obwodu, która obejmuje: rezystancja przewodów (Rwire) łączących analizator z mierzonym elementem (Rsubject):
Stosując metodę 2-przewodową, nie można „wyzerować” obwodu pomiarowego z powodu wysokiej impedancji długich przewodów (kilka omów). Większość analizatorów nie może nawet zmierzyć takiej wartości kilku omów (mierzą rezystancję do wartości 2-ch omów), a co za tym idzie jej „wyzerować”.
Biorąc pod uwagę, że zwykle rezystancja przewodu jest bardzo mała (tylko kilka omów na setki stóp, głównie w zależności od rozmiaru przewodu), ale znacząca w porównaniu z połączeniem z Ziemią, które chcielibyśmy zmierzyć i jeśli przewody łączące są bardzo długie i/lubmmierzony obwód i tak ma bardzo niską rezystancję, błąd pomiaru spowodowany przez rezystancję przewodu będzie znaczny.
Pomysłowa metoda pomiaru rezystancji obiektu w takiej sytuacji obejmuje użycie zarówno amperomierza, jak i woltomierza wewnątrz. analizatora bezpieczeństwa elektrycznego. Wiemy z prawa Ohma, że rezystancja jest równa napięciu podzielonemu przez prąd (R = U/I). Dlatego powinniśmy być w stanie określić rezystancję badanego elementu, jeśli zmierzymy przepływający przez niego prąd i spadające na nim napięcie.
Analizator bezpieczeństwa elektrycznego jest źródłem prądu, który przepływa w obwodzie, w tym rezystancji przewodów i rezystancji mierzonej. Nasz woltomierz jest połączony w po przekątnej mostka rezystancyjnego zawierającego mierzony obiekt inną parą przewodów o takiej samej rezystancji jak przewody zasilające.
W przewodach woltomierza płynie znikomy prąd, więc spadek napięcia w przewodach nie jest znaczący, przez co można pominąć impedancję przewodów.
Mierzona jest tylko impedancja uziemienia ochronnego i odbywa się to z wysoką dokładnością.
Analizatory bezpieczeństwa Datrend vPad-Rugged 2 / vPad-ES2 / vPad-Mini wykorzystują tę technologię Kelvina. Na na każdym z nich widać następujące 4 przewodowe złącza i sposób podłączenia na schemacie :
W poniższym przykładzie Datrend vPad ES 2 jest w stanie zmierzyć różne obwody uziemienia tego tomografu.
Jeden kabel Kelvina jest podłączony do głównego uziemienia wewnątrz szafy zasilającej, a drugi kabel Kelvina jest doprowadzony do wszystkich punktów, które należy sprawdzić na samym tomografie i stole pacjenta.
Dzięki metodzie Kelvina stosowanej przez tester bezpieczeństwa elektrycznego Datrend, długość kabli użytych do tego testu nie ma żadnego wpływu na pomiar, nawet jeśli mają one 10 metrów długości tutaj w powyższym przykładzie.
W szpitalu jest wiele urządzeń medycznych zainstalowanych na stałe. Potrzebna długość kabli dla takich urządzeń mogłaby łatwo wzrosnąć, nawet do 25 metrów.
W takich przypadkach można używać wyłącznie analizatory wykorzystujące metodę Kelvina.
Analizator bezpieczeństwa elektrycznego wyświetla wynik z dokładnością jak poniżej:
W przykładzie tomografu, który rozważamy dzisiaj, zgodnie z zaleceniami producenta i normą IEC62353, test należy wykonać na każdej dostępnej części przewodzącej.